iptal ve iade işlemleri

İPTAL İADE KOŞULLARI

İptal/İade

 • Online kanallarımız (internet sitesi/mobil uygulama) aracılığıyla düzenlediğiniz e-biletinizin iptal/iade talebini, ilk uçuşunuza en geç 1 saat kalana kadar internet sitemiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. İptal/iade talebinin rezervasyonunuzdaki tüm yolcular için geçerli olacağını unutmayın.
 • İptal etmek istediğiniz e-biletiniz için internet sitemizin ‘Online Bilet’ sayfasındaki ‘Rezervasyonlarım’ başlığına tıklayabilirsiniz. Bu sayfada rezervasyon kodu (PNR) ve soyadı bilgilerinizi girerek giriş yapabilir ve daha sonra rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz.
 • İç hat uçuşlarda promosyon sınıfı (F/P/W/G) biletler için uçuş öncesi ve uçuş sonrasında gerçekleştirilen iptal/iade işlemlerinde, sadece bilet düzenlenirken tahsil edilen iade edilebilir vergilerin iadesi yapılır.
 • İlk uçuşu gerçekleştirilen biletin iptal/iade işlemleri internet sitemiz aracılığıyla gerçekleştirilemez. Söz konusu biletlerin iptal/iade işlemleri için lütfen ödeme sırasında kullandığınız kredi kartı, fotoğraflı kimlik belgesi (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) ve biletinizin bir kopyasıyla birlikte seyahatinizin başladığı ülkede bulunan Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne başvurun.
 • İç hat AnadoluJet uçuşlarında(promosyon sınıfı hariç) uçuşa 12 saatten az kaldıysa iptal/iade’ye izin verilmez. Uçuşa 12 saatten fazla zaman var ise 60 TL cezalı işlem yapılır ve iptal/iade işlemi gerçekleştirilir. Uçuş gerçekleştirildikten sonra bilet iadesi yapılmaz ve iade edilemez kuralı olan biletlerin ücreti iade edilmez. Bu uçuşlarda sadece bilet düzenlenirken tahsil edilen iade edilebilir vergilerin iadesini alabilirsiniz.
 • Tarifeli uçuş saatine “12 saatten fazla” zaman var ise 60 TL ceza düşülerek iptal/iade yapılır. (Biletleme Servis Bedeli iade kapsamında değerlendirilmez.)
 • Tarifeli uçuş saatine “12 saatten az” kaldıysa iptal/iade’ye izin verilmez. (Biletleme Servis Bedeli ve Akaryakıt Harcı iade kapsamında değerlendirilmez.)

İç hat biletlerde (promosyon sınıfı hariç), 
Ekonomi sınıfı uçuşlarda;

 • Uçuştan 1-12 saat önce yapılan iptal/iade işlemlerinde %40 ceza ücreti kesilir, Biletleme Servis Ücreti hariç kalan tutar iade edilir. Uçuştan 12 saat veya daha önce bilet üzerinde yapılan iptal/iade işlemlerinde %20 ceza ücreti alınır, Biletleme Servis Ücreti hariç kalan tutar iade edilir.

Business ve B sınıfı Ekonomi uçuşlarda;

 • Uçuştan 1-12 saat önce yapılan iptal/iade işlemlerinde %30 ceza ücreti kesilir, Biletleme Servis Ücreti hariç kalan tutar iade edilir. Uçuştan 12 saat veya daha önce bilet üzerinde yapılan iptal/iade işlemlerinde %10 ceza ücreti alınır, Biletleme Servis Ücreti hariç kalan tutar iade edilir.
 • Uçuş gerçekleştirildikten sonra bilet iadesi yapılmaz ve iade edilemez kuralı olan biletlerin ücreti iade edilmez. Bu uçuşlarda sadece bilet düzenlenirken tahsil edilen iade edilebilir vergilerin iadesini alabilirsiniz.
 • Dış hat biletiniz için iptal/iade işlemi uygulamak istediğiniz takdirde, biletinizin iadesine ücret koşulları tarafından belirlenen oranda kesinti uygulanır. İade edilemez kuralı olan biletlerin ücreti iade edilmez. Bu uçuşlarda sadece bilet düzenlenirken tahsil edilen “iade edilebilir” vergilerin iadesini alabilirsiniz.
 • Biletin iade işlemi, bileti satın alırken kullanılan ödeme yöntemine uygun olarak yapılır.
 • Kredi kartı, banka kartı, BKM Express, iDEAL ve Sofort ile ödemesi gerçekleştirilen biletlerin iadesi internet sitemiz üzerinden yapılabilir.
 • EFT ve İnternet Bankacılığı ile ödemesi gerçekleştirilen biletlerin iadesi online kanallarımız (internet sitesi/mobil uygulama) aracılığıyla yapılamaz. Lütfen bu biletlerin iptal/iade işlemi için Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne başvurun. Biletinizin iptal/iade işlemi sadece Türk Hava Yolları Satış Ofisi’nden yapılır ve biletinize uygulanacak olan iptal/iade kesintisi biletinizin ücret koşulları tarafından belirlenir.
 • iDEAL ve Sofort ile ödemesini gerçekleştirdiğiniz biletlerin iadesi yaklaşık 5 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılır.
 • Ödemede kullandığınız kredi kartınızın son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da kartınızın iptal edilmiş olması durumunda iadeniz, aynı bankaya ait başka bir kart kullanıyorsanız bu kartınıza yapılır. Eğer artık bu bankayla çalışmıyorsanız bankadan aldığınız resmi bir yazıyla Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne başvurabilirsiniz.
 • İadelere biletleme servis ücreti dâhil değildir ve iade işleminde ayrıca servis ücreti alınmaz. Satış ofislerimiz, çağrı merkezimiz aracılığıyla ya da acenteler tarafından düzenlenen biletlerin iadesi online kanallarımız (internet sitesi/mobil uygulama) aracılığıyla gerçekleştirilmez. Lütfen bu biletlerin iade işlemleri için Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne ya da çağrı merkezimize başvurun.
 • Online kanallarımız (internet sitesi/mobil uygulama) aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz iptal/iade işlemlerinde size onay e-postası gönderilir.
SkyBiletX

Zaten üye misiniz?

İşleminiz devam ediyor. Lütfen bekleyin.